search-bar

Innowacje

Jak policzyć korzyści z rozwiązań PropTech?

Big data dostarcza morza informacji do optymalizacji powierzchni. Sztuczna inteligencja ogranicza koszty, uruchamiając funkcjonalności, kiedy ktoś faktycznie zamierza z nich korzystać. A internet rzeczy potrafi mieć nieocenione znaczenie w employer brandingu. Nowoczesna technologia w biurze daje pracownikom i pracodawcom zupełnie nowe możliwości.

Wiecie, że Google, technologiczny gigant z Mountain View, testuje w swoich biurach automatycznego, osobistego asystenta, który organizuje ludziom pracę. Umawia na spotkania, rezerwuje salki i bilety, potrafi nawet zadzwonić i porozmawiać z człowiekiem. Wystarczy mu wydać polecenie głosowe.

– Taka technologia szybko się upowszechni – twierdzi Joanna Mroczek, Senior Director, Head of Research & Marketing w CBRE. – Firmy powinny i będą inwestować w takie rozwiązania, w których coraz więcej rzeczy można zrobić jednym kliknięciem. Integrujące w jeden system wiele funkcjonalności, które można obsługiwać nawet bez potrzeby fizycznego bycia w biurze.

Czy korzyści płynące z wdrożenia proptechowych rozwiązań da się policzyć, tak aby namacalnie odczuć sens ich wdrażania? Okazuje się, że jak najbardziej.

– Na przykład miejsca parkingowe, których wynajęcie to określony koszt. System do zarządzania takimi miejscami pozwala pracownikom sprawdzić ich dostępność czy wymieniać się nimi. Administracja może przypisywać miejsca zaproszonym gościom, a na koniec miesiąca zrobić raport i sprawdzić efektywność ich wykorzystania – wylicza Renata Nowakowska, Innovation Manager w Skanska Commercial Development Europe, firmy która opracowała nowatorską platformę proptechową Connected by Skanska. – Jeśli okaże się, że ktoś korzysta ze swojego miejsca tylko w 50%, można przekazać je osobom, które wykorzystają je w większym stopniu.

Wiedza o wykorzystaniu przestrzeni biurowych też daje namacalne korzyści.  Wymierne dane na temat biura i pomagają podejmować decyzje optymalizacyjne.

– Choćby dzięki systemowi zajętości salek można zweryfikować w jakim stopniu wykorzystywane jest biuro, które miejsca są popularne, a które nie – tłumaczy Renata Nowakowska. – Nie warto utrzymywać sali konferencyjnej, z której nikt nie korzysta. Może lepiej w takiej sytuacji zmienić ją na fun-zone?

 

POBIERZ CAŁY RAPORT

PREMIER PROPERTIES

Zostańmy na chwilę w salach konferencyjnych. Dzięki nowoczesnym technologiom, po przyciśnięciu jednego przycisku na panelu lub aplikacji mobilnej możemy dziś dostosować oświetlenie i temperaturę do naszych potrzeb.

– Zarządzając równocześnie systemami audio, żaluzjami czy ekranami możemy w mgnieniu oka zmienić salę spotkań w miejsce inspirującej prezentacji, wideokonferencji czy kreatywnej burzy mózgów – podkreśla Radosław Buczkowski, menedżer działu projektowego Signify i członek jury konkursu Office Superstar. – Światłem kreujemy więc środowisko pracy, które pozwoli nam efektywnie i wydajnie realizować nasze codzienne obowiązki.

Połączenie wielu systemów w jeden spójny organizm to nie tylko wygoda dla użytkownika, ale również radykalnie niższe koszty instalacji oraz ich utrzymania. Skoro system inteligentnego oświetlenia „wie”, które pomieszczenia są wolne, kiedy i jak są wykorzystywane, pozyskane informacje mogą posłużyć do zarządzania innymi instalacjami a nawet konfiguracją i sposobem eksploatacji przestrzeni naszego biura.

– W dzisiejszym świecie coraz częściej mówimy o wzrastającej wadze sztucznej inteligencji i znaczeniu big data. Dzięki dobrej jakości danych oraz algorytmom możemy w znaczny sposób zautomatyzować procesy czy poprawić jakość i usprawnić kontakt – przyznaje Monika Kaczmarczyk z Adgar Poland i Brain Embassy. – Sztuczna inteligencja pomaga też wykluczyć błędy, które nam jako ludziom zdarza się popełniać.

Komfort i efekt WOW

Aplikacja mobilna na smartfonie pracownika, połączona z systemem zarządzania budynkiem otwiera zupełnie nowe możliwości. Choćby w najbardziej konfliktogennym temacie w każdym biurze, czyli temperatury w pomieszczeniach, o którą wybuchają nawet tak zwane wojny termostatowe.

– Temperatura w biurze jest zawsze drażliwym punktem. Jeśli jednak dajemy w aplikacji możliwość wyboru miejsca, w jakim ktoś chce pracować, mogę zobaczyć na mapie, gdzie jest chłodniej, a gdzie cieplej i wybrać to miejsce – mówi Renata Nowakowska ze Skanska. – Mogę też głosować na jej zmianę, a w salce na spotkanie ustawić ją na takim poziomie, jaki mi odpowiada.

Czego od biura oczekują pracownicy
(badania CBRE)

  • dostęp do naturalnego światła dziennego,
  • kontrola otoczenia (np. wentylacji, klimatyzacji),
  • dobry dostęp do transportu publicznego,
  • przestrzenie socjalne (posiłki, mniej formalne spotkania).

Niektóre firmy poszły tak daleko w oddawaniu pracownikom kontroli nad otoczeniem, że przez aplikację w smartfonie można wybrać sobie… melodię, która przywita ich podczas wizyty w toalecie. Zbędna funkcjonalność? Otóż wręcz przeciwnie.

Bo nowoczesne technologie, nawet te tylko efektowne nie efektywne, mogą okazać się wkrótce kluczowe w wyścigu o nowych pracowników. Wpisują się idealnie w filozofię Wellness, która – jak pokazują badania – jest coraz mocniejszym argumentem na konkurencyjnym rynku pracy.

 

POBIERZ CAŁY RAPORT

WELLNESS. POZNAJ BIUROWĄ PRZYSZŁOŚĆ

– Taki efekt „WOW” ma kolosalne znaczenie w kontekście walki o pracownika – potwierdza Renata Nowakowska. – Im więcej takich „bajerów” w biurze, tym pracownik jest bardziej zainteresowany ofertą pracodawcy. Bo ma dostęp do nowoczesnych narzędzi. Nie jesteśmy w stanie policzyć, jak zwiększa się zainteresowanie pracodawcą, ale takie zaangażowanie do nas wraca w postaci efektów employer brandingowych, satysfakcji i zaangażowania ludzi.

– Cenne są wszystkie rozwiązania poprawiające komfort pracy i skracające procedury. Na przykład, kiedy umawiam się na spotkanie i wysyłam zaproszenie do kalendarza, automatycznie powinna rezerwować się sala, umawiać catering i zestawić potrzebne połączenie wideokonferencyjne – podkreśla Joanna Mroczek z CBRE. – To wszystko w normalnych warunkach wymaga czasu, który dzięki technologii może być skrócony do wysłania jednego maila.

 

Czytaj więcej z kategorii Innowacje:

Światło w służbie PropTech. Netflix przez żarówkę? To już się dzieje

Inteligentne oświetlenie sterujące pozostałymi systemami w biurze? Dlaczego nie! Jeśli oprawy oświetleniowe wyposażyć w odrobinę „inteligencji” w postaci czujników czy modułów komunikacyjnych, można zacząć gromadzić dane i lepiej zarządzać użytkowaną przestrzenią. Udostępnić budynkową nawigację, a nawet zadbać o biorytm pracowników.

Najczęściej czytany

Logistyka. Czarny koń w wyścigu o klienta e-commerce

Handel online to już nie tylko rywalizacja na cenę. To również wyścig z czasem. A nie ma w tym wyścigu lepszego argumentu, niż sprawnie i wydajnie działający proces logistyczny. Z reguły niedoceniany, przeważnie niewidoczny, ale często decydujący o tym czy klient sklepu internetowego będzie zadowolony z zakupów. I czy wróci zrobić kolejne.