search-bar

Innowacje

PropTech, czyli romans nieruchomości i nowych technologii

Nowoczesne biura, biurowce, magazyny, hale produkcyjne są coraz częściej wyposażone w najnowsze technologie ułatwiające pracę, wpływające na czas jej trwania i efektywność. Dziś nowe technologie nie ograniczają się tylko do rozwiązań telekomunikacyjnych, ale pozwalają na sprawne administrowanie budynkami lub zarządzanie liniami produkcyjnymi. PropTech (property + technology), czyli wykorzystanie nowych technologii w sektorze nieruchomości, właśnie staje się gorącym tematem dla inwestorów.

– PropTech przejawia się w wielu innowacyjnych rozwiązaniach, które dotyczą wszystkich rodzajów nieruchomości. To może być system do zarządzania klimatyzacją w budynku, czujniki na dachu, które kontrolują obciążenie śniegiem i informują firmę odśnieżającą, że normy zostały przekroczone, czy też systemy rejestracji dostępu poprzez aplikację na telefonie. Rozwiązania z obszaru PropTech mogą być związane ze sprawnym przetwarzaniem informacji o budynku, zautomatyzowaną obsługą recepcyjną albo zarządzaniem dostępnością miejsc parkingowych – mówi Krzysztof Mogielski, szef zespołu Transformacji Cyfrowej CBRE w Polsce. – Innowacyjność jest ważna, ale liczy się też użyteczność. Sama technologia nie wniesie dużo, jeżeli nie ma dobrego pomysłu na jej wykorzystanie. Celem jest nie tylko stworzenie nowego rozwiązania. To musi być rozwiązanie dzięki, któremu dana firma coś zyska, a pracownicy będą mogli wykonywać pewne czynności sprawniej, szybciej i łatwiej – podkreśla Krzysztof Mogielski.

Świat pędzi do przodu, a nowe technologie wkraczają do kolejnych sektorów. Branża nieruchomości przechodzi proces transformacji jako jedna z ostatnich, ale dzięki temu może „korzystać” z cudzych doświadczeń. A tych sporo mają na przykład banki. Gdy na światowych rynkach pojawiły się finansowe start-upy takie jak Number26, Atom, Moven, czy MyBank, które zaproponowały klientom nowoczesne, szybkie i bezpieczne rozwiązania finansowe, tradycyjne banki szybko musiały zwrócić się ku nowym technologiom. Zwłaszcza, że (jak szacuje KPMG) w 2016 roku zyski najprężniejszych nowych graczy wzrosły o 194 miliony funtów, podczas gdy zyski brytyjskiej „Wielkiej Piątki”, czyli HSBC, Barclays Bank, Lloyds Bank, Royal Bank of Scotland i brytyjskiego oddziału Santandera spadły o 5,6 miliarda funtów.

Nowe możliwości

Światowi liderzy z branży nieruchomości już dzisiaj kupują nowe rozwiązania IT – tak jak firma Blackstone, która zainwestowała 3,3 miliona dolarów w platformę leasingu i zarządzania aktywami VTS , albo tworzą własne. W Wielkiej Brytanii w 2017 roku zainicjowany został Projekt Dingo, w ramach którego największe branżowe tuzy postanowiły wymieniać się danymi tak, by na ich podstawie podejmować lepsze decyzje biznesowe. Dzięki danym (Big Data) mogą bowiem poznać potrzeby swoich klientów, a dzięki rozwiązaniom IT (np. Internet of Things i AI) automatycznie je realizować. Wykorzystanie tych możliwości przynosi jednak zasadniczą zmianę modelu biznesowego: nieruchomość z produktu, który wcześniej wystarczyło korzystnie sprzedać, staje się usługą, której standard trzeba stale utrzymywać. Dotyczy to przede wszystkim nieruchomości komercyjnych.

A w Polsce ten sektor rozwija się bardzo dynamicznie. Z raportu „Warszawski Rynek Biurowy po I kw. 2018” przygotowanego przez CBRE Polska wynika, że na koniec pierwszego kwartału tego roku łączna powierzchnia zasobów biurowych w samej stolicy wynosiła aż 5,3 mln mkw. Wiele z budynków powstało w ciągu ostatnich 14 lat, a te najstarsze często zostały już zmodernizowane, dzięki czemu ominął nas – poza nielicznymi wyjątkami – etap korporacyjnych molochów.

- Transformacja cyfrowa stała się wszechobecna i dotyczy nie tylko dużych graczy, którzy rozwijają i inwestują we własne rozwiązania, ale również start-upów, które wcielają w życie swoje pomysły na rozwiązanie konkretnych problemów. Trzeba jednak pamiętać, że początkiem każdego ulepszenia, niezależnie od tego czy powstało po stronie dużej instytucji, też czy start-upu jest człowiek i jego potrzeba usprawnienia czegoś, skrócenia procesu, rozwiązania problemu. Nowe technologie dają nam rozwiązania, które pomagają zarówno w długofalowym budowaniu przewagi konkurencyjnej, jak i potrafią dostarczyć szybkich rozwiązań problemów występujących tu i teraz – mówi Krzysztof Mogielski z CBRE Polska.

share share share

Big Data i analityka biznesowa

Ośrodek IDC szacuje, że już 30 proc. danych jest realnie wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa, a wartość globalnego rynku Big Data to już 130 mld dolarów. I rośnie w tempie dwucyfrowym. Przewiduje się, że w 2020 roku sięgnie 203 mld dol.

Mimo że liczba danych rośnie (IDC ocenia, że w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła siedmiokrotnie), wciąż 3/4 globalnej branży nieruchomości próbuje zarządzać nimi w Excelu, nie dbając ani o ich bezpieczeństwo, ani o wykorzystanie ich potencjału . A tylko zcentralizowane i oczyszczone dane pozwalają na przeprowadzanie analizy rynku, przewidywanie trendów, a także na dostarczanie spersonalizowanych rozwiązań, optymalizację wewnętrznych procesów biznesowych i łatwiejsze zarządzanie zasobami.

Z potencjału Big Data i analityki biznesowej nieruchomości zdały sobie sprawę dość późno, ale szybko nadrabiają zaległości. Możliwości tego segmentu eksplorują start-upy takie Enertiv, który w czasie rzeczywistym analizuje zasoby przestrzenne czy Bowery, które automatycznie, w oparciu o zaawansowaną analitykę, przygotowuje wyceny. Dane wykorzystywane są jednak szerzej także przez tradycyjnych liderów.

Wciąż jest jednak zbyt wcześnie, by stwierdzić, które z alternatywnych rozwiązań wejdą do głównego nurtu, „rozbijając” działające dzisiaj modele biznesowe, ale zidentyfikować trendy, które mają na to największą szansę, jest już łatwiej. Według badań przeprowadzonych przez KPMG będą to właśnie Big Data, a także Internet Rzeczy i sztuczna inteligencja (AI). Ich wpływ już dzisiaj jest znaczny, podczas gdy pozostałe wciąż są w eksperymentalnej fazie.

Źródło: KPMG Global PropTech Survey „Bridging the gap”, November 2017

Internet Rzeczy

Jeśli chodzi o Internet Rzeczy sprawa jest bardziej skomplikowana. Owszem, wartość inwestycji w ten rynek – według IDC – przekroczy w Polsce 3,7 mld USD w 2018 r. i wzrośnie do 5,4 mld USD w 2020 r., ale nie wszystkie jego segmenty będą cieszyły się takim samym zainteresowaniem.

Według IDC, największą wartość będzie miał rynek monitorowania pojazdów (344 mln USD), smart grid (227 mln USD) oraz produkcji (183 mln USD), ale to rynek rozwiązań dla AGD będzie rósł najszybciej . Jak na tym tle wypadają nieruchomości? Navigant Research prognozuje, że wartość globalnego rynku Internetu Rzeczy w samym oświetleniu w budynkach komercyjnych 2026 roku sięgnie 4,5 mld dol. Łatwe w użyciu czujniki oraz intuicyjne systemy sterowania mają stworzyć całkiem nowe możliwości w zakresie oszczędzania energii. Już teraz zresztą przykładów ich wykorzystania nie brakuje.

Zarówno Big Data, jak i Internet Rzeczy oraz sztuczna inteligencja umożliwiają jednak nie tylko lepsze zarządzanie zasobami energetycznymi. Jednym z najważniejszych powodów wdrażania nowoczesnych rozwiązań IT jest możliwość – po pierwsze – lepszego poznania potrzeb rynku, a po drugie – dostarczenia spersonalizowanych rozwiązań, które dzisiaj – bez względu na branżę – stają się standardem. „Nieruchomości” nie będą wyjątkiem.

Wypowiadali się:

Krzysztof Mogielski

Digital Transformation Associate Director @CBRE

Zobacz ostatnie wypowiedzi naszego eksperta:

PropTech, czyli romans nieruchomości i nowych technologii
Czytaj więcej z kategorii Innowacje:

Czy dane w chmurze są bezpieczne?

Internetowe platformy, narzędzia i aplikacje, z których pracownicy mogą korzystać z dowolnego miejsca, bez konieczności instalowania programów na swoich komputerach. Wirtualne zasoby danych i dokumentów, do których każdy w organizacji ma dostęp w dowolnej chwili za pomocą laptopa czy smartfona. Technologia chmury kusi wygodą, oszczędnością czasu i kosztów. Rozmówcy magazynu IDEA LAB przekonują, że wbrew częstym obawom, argumentem jest również bezpieczeństwo.

Najczęściej czytany

Logistyka. Czarny koń w wyścigu o klienta e-commerce

Handel online to już nie tylko rywalizacja na cenę. To również wyścig z czasem. A nie ma w tym wyścigu lepszego argumentu, niż sprawnie i wydajnie działający proces logistyczny. Z reguły niedoceniany, przeważnie niewidoczny, ale często decydujący o tym czy klient sklepu internetowego będzie zadowolony z zakupów. I czy wróci zrobić kolejne.