search-bar

Innowacje

PropTech w biurze. Oszczędności i komfort pracy w jednym

Biometryka, big data, sztuczna inteligencja i Internet rzeczy. Nowoczesne technologie odważnie wkraczają do biur na całym świecie. W ubiegłym roku szacunkowa wartość tego rynku sięgnęła prawie 3 miliardów dolarów. A rozwiązania już dawno przestały służyć tylko ograniczaniu kosztów funkcjonowania.

Z mariażu branży budowlanej i technologicznej narodziło się pojęcie PropTech. Czyli połączenia słów „property” i „technology”. Raport EMEA OCCUPIER SURVEY 2018 wydany przez firmę CBRE pokazuje, że 62% właścicieli budynków inwestuje przede wszystkim w rozwiązania podnoszące wydajność i oszczędność systemów budynkowych. Kolejne 39% zdecydowało się na technologię poprawiającą samopoczucie i wydajność pracowników. I wszystko wskazuje na to, że przyszłość należy do tego drugiego kierunku.

– Dotychczas deweloperzy i najemcy patrzyli na PropTech jak na sposób na oszczędności. Tymczasem najcenniejszy zasób, jaki posiada każda firma to ludzie, ich czas i uwaga. Dzięki technologii ten czas i uwagę można skierować na właściwe tory i optymalnie wykorzystać –  tłumaczy Joanna Mroczek, Senior Director, Head of Research & Marketing w CBRE. – Rozwiązania technologiczne powinny ułatwiać nam pracę i przyspieszać wykonywanie zadań. Takie myślenie coraz bardziej zyskuje na znaczeniu.

Dość powiedzieć, że prognozy z EMEA OCCUPIER SURVEY 2018 mówią jednoznacznie – technologia tworzona z myślą o poprawie komfortu pracowników już w niedalekiej przyszłości będzie miała większe znaczenie niż ta służąca tylko zarządzaniu budynkiem.

 

POBIERZ CAŁY RAPORT
European Occupier Survey 2018

 

Rozwiązania PropTech – jak tłumaczy ekspertka CBRE – te istniejące i te, w których powinny się rozwijać, można dziś podzielić na cztery główne obszary:

  • Pomiar – biometryka zachowań pracowników i wykorzystania przestrzeni w biurze, pomagająca optymalnie zaprojektować biuro i wykorzystać jego powierzchnię.
  • Informacja – możliwość błyskawicznego uzyskania danych na temat biura – transportu, miejsc parkingowych, dostępnych sal konferencyjnych, ważnych wydarzeń w firmie lub okolicy.
  • Komfort – rozwiązania skracające do minimum monotonne, powtarzalne procedury (na przykład administracyjne), a także zapewniające dostosowanie warunków pracy i relaksu do potrzeb pracownika.
  • Komunikacja – platformy ułatwiające planowanie, prowadzenie projektów w zespole i przepływ informacji między pracownikami przy jednoczesnym ograniczeniu liczby kanałów informowania.

– Zmiany związane z rozwojem technologicznym przesiąkają miejsca pracy. W Brain Embassy rozpoczęliśmy nową erę w myśleniu o środowisku biurowym kierując się koncepcją future of work – dodaje Monika Kaczmarczyk, Managing Director w Adgar Poland – twórcy Brain Embassy, pierwszego co-creatingu w Polsce. – Zdaniem 63% przebadanych członków naszej społeczności przestrzeń wpływa na ich efektywność i kreatywność w pracy. Dlatego każdy typ osobowości powinien znaleźć w niej miejsce dla siebie. Zarówno miejsce pobudzające kreatywność, jak i takie do relaksu i uspokojenia codziennej gonitwy myśli.

Doskonałym przykładem na wykorzystanie nowoczesnych technologii w branży nieruchomości są dziś też rozwiązania związane z systemami oświetlenia. Daleko wykraczające poza klasyczne pojęcia „ciemno” i „widno”.

– Oświetlenie jest dziś integralną częścią inteligentnego budynku. Od czasu przejścia ze źródeł konwencjonalnych na LED, jesteśmy w stanie nim niemal dowolnie sterować. Budować atmosferę, dostarczać użytkownikowi tyle światła i w takiej formie, jakiej potrzebuje – wylicza Radosław Buczkowski, menedżer działu projektowego Signify i członek jury konkursu Office Superstar. – Systemy sterowania oświetleniem potrafią integrować się i komunikować z dowolnymi systemami budynkowymi, choćby zarządzającymi dźwiękiem czy systemami wentylacji i klimatyzacji.

– W dzisiejszym świecie coraz częściej mówimy o wzrastającej wadze sztucznej inteligencji i znaczeniu big data. Dzięki dobrej jakości danych oraz algorytmom możemy w znaczny sposób zautomatyzować procesy czy poprawić jakość i usprawnić kontakt – przyznaje Monika Kaczmarczyk z Adgar Poland i Brain Embassy. – Sztuczna inteligencja pomaga też wykluczyć błędy, które nam jako ludziom zdarza się popełniać.

Wartość rynku PropTech

Według analityków firmy CB Insight ostatnie lata to istna eksplozja wdrożeń proptechowych rozwiązań. Pięć lat temu globalna wartość całego tortu nowych technologii w nieruchomościach nie przekraczała pół miliarda dolarów. W ubiegłym roku miała być sześciokrotnie większa, zbliżając się do kwoty 3 miliardów dolarów.

Wydatki na technologie w nieruchomościach

Z kolei z raportu „PropTech 3.0: the future of real estate” opublikowanego przez Uniwersytet w Oxfordzie wynika, że co piąty dolar na PropTech wydawany jest przez deweloperów tak zwanych inteligentnych budynków. Inwestują przede wszystkim w rozwiązania związane z zarządzaniem budynkiem i jego przestrzeniami.

Struktura inwestycji w rozwiązania PropTech w inteligentnych budynkach:

  • kontrola i zarządzanie – 77,7%
  • funkcje transakcyjne – 17,6%
  • funkcje informacyjne – 4,7%

źródło: Uniwersytet w Oxfordzie, „PropTech 3.0: the future of real estate

 

W jakim kierunku zmierza PropTech? Technologia szybko idzie naprzód. Czy doczekamy się więc w niedalekiej przyszłości w pełni autonomicznych budynków? Eksperci tutaj akurat są sceptyczni.

– W branży nieruchomości kontakt z człowiekiem jest bardzo ważny, mocno stawiamy na długofalowe relacje i stosunki między ludzkie, dlatego AI traktujemy tylko jako narzędzie pomagające usprawnić organizację, a nie mogące zastąpić człowieka – podkreśla  Monika Kaczmarczyk z Adgar Poland.

– Pewne czynności w biurach prędzej czy później będą się dziać automatycznie, jak rezerwacja sal czy zamawianie cateringu. Beacony już teraz mierzą przepływ ludzi, żeby optymalnie sterować światłem czy temperaturą, a być może dzięki takim danym kiedyś całe biura można będzie projektować jednym kliknięciem czy zupełnie wyeliminować recepcję – ocenia Joanna Mroczek z CBRE. – Ale praca w biurze wymaga przecież kreatywności, pomysłowości, wytrwałości i bezpośredniego kontaktu z klientem. I to się nie zmieni. Nie wyobrażam sobie, żeby sztuczna inteligencja potrafiła wyręczyć w tym człowieka.

 

Czytaj więcej z kategorii Innowacje:

PropTech, czyli romans nieruchomości i nowych technologii

Nowoczesne biura, biurowce, magazyny, hale produkcyjne są coraz częściej wyposażone w najnowsze technologie ułatwiające pracę, wpływające na czas jej trwania i efektywność. Dziś nowe technologie nie ograniczają się tylko do rozwiązań telekomunikacyjnych, ale pozwalają na sprawne administrowanie budynkami lub zarządzanie liniami produkcyjnymi. PropTech (property + technology), czyli wykorzystanie nowych technologii w sektorze nieruchomości, właśnie staje się gorącym tematem dla inwestorów.

Najczęściej czytany

Logistyka. Czarny koń w wyścigu o klienta e-commerce

Handel online to już nie tylko rywalizacja na cenę. To również wyścig z czasem. A nie ma w tym wyścigu lepszego argumentu, niż sprawnie i wydajnie działający proces logistyczny. Z reguły niedoceniany, przeważnie niewidoczny, ale często decydujący o tym czy klient sklepu internetowego będzie zadowolony z zakupów. I czy wróci zrobić kolejne.