search-bar

Innowacje

Światło w służbie PropTech. Netflix przez żarówkę? To już się dzieje

Inteligentne oświetlenie sterujące pozostałymi systemami w biurze? Dlaczego nie! Jeśli oprawy oświetleniowe wyposażyć w odrobinę „inteligencji” w postaci czujników czy modułów komunikacyjnych, można zacząć gromadzić dane i lepiej zarządzać użytkowaną przestrzenią. Udostępnić budynkową nawigację, a nawet zadbać o biorytm pracowników.

Systemy sterowania oświetleniem potrafią integrować się i komunikować z dowolnymi systemami budynkowymi, choćby zarządzającymi dźwiękiem czy systemami wentylacji i klimatyzacji. Gromadząc dane z:

  • czujników temperatury,
  • czujników ruchu,
  • systemy zajętości pomieszczeń,
  •  kontroli dostępu,

systemy budynkowe wiedzą, co się w środku dzieje. Te dane można analizować i wykorzystać na zupełnie nowych płaszczyznach. Choćby do dostosowania natężenia światła, temperatury i poziomu głośności systemów audio w salach konferencyjnych. Ale nie koniec na tym. Na przykład, jeśli wiemy, że w którymś pomieszczeniu dzisiaj nie było nikogo, nie trzeba go sprzątać. Skoro z dużej sali konferencyjnej regularnie korzystają maksymalnie dwie, trzy osoby, to sygnał, że może z punktu widzenia efektywności lepiej podzielić ją na dwie mniejsze. Dzięki takim informacjom można bardzo efektywnie zarządzać przestrzenią w budynku.

Science-fiction w biurze

Niektóre proptechowe rozwiązania związane ze światłem ocierają się jednak o futurologię a nawet science-fiction. Oto przykład. Każde elektryczne źródło światła pulsuje. Pulsowanie to jest dla ludzkiego oka niedostrzegalne, ale dla urządzeń elektronicznych – wręcz przeciwnie. To otworzyło przed nowoczesnymi technologiami zupełnie nowe pola zastosowań. Tym bardziej, że częstotliwością pulsowania można przecież przy dzisiejszej technologii sterować.

- To działa podobnie do kodu kreskowego – świetlnego sygnału wysyłanego oprawy. Niewidzialnego dla oka, ale już dla kamery w smartfonie tak. Ta technologia pozwala na przykład, żeby smartfon "wiedział", w którym miejscu budynku się znajduje. Stąd już prosta droga do nawigacji wewnątrzbudynkowej - podkreśla Radosław Buczkowski, menedżer działu projektowego Signify i członek jury konkursu Office Superstar. - Można w ten sposób znaleźć najbliższą wolną salę konferencyjną, zlokalizować biurko do pracy, określić swoje położenie na "mapie budynku". Obszar zastosowań jest ogromny!

share share share

A co by było, gdyby taka transmisja danych przebiegała w dwie strony? To też od niedawna jest już możliwe. Technologia nazywa się li-fi, czyli bezprzewodowy transfer danych przy pomocy światła.

– Do komputera podłączany jest przez USB odbiornik, komunikujący się w obie strony z oprawą oświetleniową. Przez światło przesyłamy więc dane – dokładnie tak jak w przypadku innych transmisji bezprzewodowych. Jedną z wielu zalet Li-Fi jest nieporównywalnie większe bezpieczeństwo w stosunku do klasycznego, radiowego Wi-Fi. Nie można się do takiej sieci włamać, jeśli nie jest się w zasięgu światła – nie mamy dostępu do sieci – wyjaśnia ekspert Signify. – Obecnie technologia pozwala na transfer do 30 Mb/s. Do klasycznej pracy to prędkość zupełnie wystarczająca. Bez problemu już dzisiaj można oglądać Netfliksa z „żarówki”.

Świetlna psychologia

Okazuje się więc, że filozofia PropTech to nie tylko poprawa wydajności energetycznej czy ograniczenie zbędnych kosztów. Bo światło ma przecież wpływ na zegar biologiczny i ludzki biorytm. Systemy oświetleniowe coraz częściej dotykają kwestii wręcz biotechnologicznych i psychologicznych. Bo przecież właściwe światło wpływa na efektywność pracy:

  • wydajność załogi,
  • poziom koncentracji pracowników,
  • mniejsze absencje związane z chorobami,
  • redukcję liczby popełnianych błędów.

Dobre oświetlenie poprawia nasz nastrój, pozwala skupić się na wykonywanych czynnościach lub odprężyć w chwili relaksu. Natomiast nieodpowiednie światło sztuczne bezpośrednio wiąże się z naszym zdrowiem – powoduje migreny, bezsenność, pogarsza wzrok. Poprawa tych wskaźników dla pracodawcy to już potężny zysk, nieporównywalny zupełnie z klasycznymi oszczędnościami na kosztach oświetlenia.

 

Przeczytaj także:

Wypowiadali się:

Radosław Buczkowski

Menedżer działu projektowego @Signify (dawniej @Philips)

Zobacz ostatnie wypowiedzi naszego eksperta:

Światło w służbie PropTech. Netflix przez żarówkę? To już się dzieje
Czytaj więcej z kategorii Innowacje:

PropTech w biurze. Oszczędności i komfort pracy w jednym

Biometryka, big data, sztuczna inteligencja i Internet rzeczy. Nowoczesne technologie odważnie wkraczają do biur na całym świecie. W ubiegłym roku szacunkowa wartość tego rynku sięgnęła prawie 3 miliardów dolarów. A rozwiązania już dawno przestały służyć tylko ograniczaniu kosztów funkcjonowania.

Najczęściej czytany

Logistyka. Czarny koń w wyścigu o klienta e-commerce

Handel online to już nie tylko rywalizacja na cenę. To również wyścig z czasem. A nie ma w tym wyścigu lepszego argumentu, niż sprawnie i wydajnie działający proces logistyczny. Z reguły niedoceniany, przeważnie niewidoczny, ale często decydujący o tym czy klient sklepu internetowego będzie zadowolony z zakupów. I czy wróci zrobić kolejne.