search-bar

Organizacja

Czy biurowa rzeczywistość po COVID-19 oznacza pracę zdalną lub w przestrzeniach coworkingowych?

Zmieniająca się rzeczywistość i niepewność wymuszają na nas elastyczność oraz umiejętność szybkiego dopasowania się do nowych warunków. Cechy te dotyczą również firm i podejmowanych przez nie decyzji. Głównie tych kluczowych - np. formatu biur i modelu pracy. Czy obecne zmiany mogą oznaczać zmierzch długoterminowych umów najmu przestrzeni biurowych oraz pracę zdalną?

 

Eksperci organizacji Business Link oraz CBRE twierdzą, że nie. W dzisiejszych czasach rozwiązaniem dla wielu firm staje się tzw. coworking, a także praca hybrydowa.

Popularne w Polsce od kilku lat określenie „coworking” dotyczy elastycznych usług biurowych. Inaczej mówiąc, jest to możliwość korzystania z nowoczesnej, w pełni wyposażonej przestrzeni biurowej na podstawie krótkoterminowej umowy najmu.

Trend na tzw. flexy narodził się wiele lat temu. Źródła podają, że pierwsze tego typu koncepty pojawiły się w Brukseli w latach 80. Już wtedy okazało się, że to dobre rozwiązanie i ciekawa alternatywa nie tylko dla wolnych zawodów. Szereg zalet czy niski próg wejścia zachęcały coraz to szersze grono użytkowników do wyboru właśnie tej formy najmu biura. Dzięki temu rynek rozkwitł, wpisując się na stałe w ofertę biurową.

„Coworking to przestrzeń, do której możemy wejść "z ulicy", jak do kawiarni, w której znajdziemy miejsce do pracy wspólnej, pokoje do pracy indywidualnej, sale konferencyjne oraz zazwyczaj przestrzeń, w której możemy wymienić się poglądami z innymi jej użytkownikami. Wszędzie mamy szybki dostęp do internetu oraz coraz większy przekrój funkcji dodatkowych, którymi przyciągają nas współcześni operatorzy. Od darmowej kawy serwowanej przez baristów po pokoje drzemek, zielone tarasy, strefy medytacji, kuchnie umożliwiające wspólne gotowanie etc." – mówi Konrad Szaruga, dyrektor Flexible Workplace, CBRE.

share share share

 

Business Link

Business Link

Polskie biura elastyczne -„flexy”

W ciągu ostatniej dekady w Polsce przybyło przeszło 250 tys. mkw. powierzchni biurowej przeznaczonej pod wynajem elastyczny. Jest to odpowiedź na coraz większe zapotrzebowanie na krótkoterminowe umowy wynajmu biur, bardziej różnorodne formy zatrudnienia oraz rozwój technologii. Więcej o tym jak kształtował się ten rynek można przeczytać w raporcie  (klik) „Rynek biur elastycznych w Polsce 2019”. Nasza stolica w kwestii zasobów biur elastycznych przegoniła już m.in. Barcelonę czy Berlin.

Pandemia i zmiany na rynku biurowym

Korzystanie z biur elastycznych daje użytkownikom sporo korzyści. Należą do nich m.in.: oszczędności na wielu polach, umowa najmu dopasowana do konkretnych potrzeb, atrakcyjna i nowoczesna przestrzeń dostępna o każdej porze oraz brak zmartwień o złożone formalności i płatności. Skoro coworking daje tak dużo plusów, można więc sądzić, że staje się on konkurencją dla ofert najmu tradycyjnych biur – szczególnie w przypadku firm będących w trudnej sytuacji. Stąd pojawia się istotne pytanie, czy trwająca od początku 2020 r. epidemia COVID-19 wpłynęła na zachowania pracodawców oraz na dotychczasowe trendy dotyczące miejsc pracy? Czy przyspieszyła tym samym rozwój tego rynku? Okazuje się, że tak.

„Pojawienie się pandemii COVID-19 nieco zmieniło podejście wielu firm do obszaru najmu powierzchni biurowych i potrzeb z tym związanych. Można zauważyć, że rozmach i odważne projekty często wypiera potrzeba optymalizacji kosztów i racjonalnego wykorzystania powierzchni. Widać trend, że firmy starają się dobierać powierzchnie w taki sposób, by maksymalizować efektywność i wydajność oferowanych miejsc pracy." – wyjaśnia Jakub Bartoszek, dyrektor działu sprzedaży w Business Link.

share share share

Podobne zdanie w tej kwestii ma Konrad Szaruga z CBRE. Jego zdaniem w tym momencie zauważalny jest znaczący wzrost zainteresowania powierzchniami coworkingowymi. Do głównych powodów zalicza strach przed podejmowaniem długoterminowych decyzji przez firmy, co przekłada się na zainteresowanie krótkoterminowymi zobowiązaniami. Wspomina także o firmach zagranicznych, pragnących wejść na rynek polski. Takim podmiotom najłatwiej zacząć działalność i zatrudniać pracowników mając elastyczną umowę na najem biura, szczególnie w tym trudnym przejściowym okresie.

Obecnie podstawą w niemalże każdej sytuacji są bezpieczeństwo i ochrona zdrowia. Dlatego nie dziwi fakt, że pracownicy korzystający z biur często zwracają uwagę na ten aspekt. Specyfika przestrzeni coworkowych charakteryzuje się dużą dostępnością i otwartością na użytkowników. Z doświadczeń wynika jednak, że nie należy się obawiać.

„Klienci Business Link w corocznym badaniu satysfakcji bardzo wysoko oceniają obszary czystości oraz higieny. Nasz Profil klientów (głównie klienci korporacyjni) oraz aranżacja przestrzeni (układ gabinetowy) powodują, że ryzyka związane z pandemią są zmitygowane. W odpowiedzi na rosnące wymogi i w trosce o zdrowie klientów w Business Link wprowadziliśmy specjalne rozwiązania dotyczące czystości oraz nowe procedury na wypadek zagrożenia zakażeniem. W naszych przestrzeniach rejestrujemy wszystkich gości, zrezygnowaliśmy ze sprzedaży eventów zewnętrznych – po to, by ograniczyć obecność przypadkowych osób na powierzchni.” – mówi Jakub Bartoszek, dyrektor działu sprzedaży w Business Link

share share share

 

Business Link

Business Link

Coworking alternatywą dla pracy zdalnej i stacjonarnej?

Cena czy elastyczne warunki najmu, a także ostrożne decyzje przedstawicieli firm to elementy, które powodują, że w kryzysowej rzeczywistości rynek biur coworkingowych szybko się rozwija. Wg ekspertów nie stanowi on jednak zagrożenia dla dotychczasowych form wynajmu biur, także tych długoterminowych.

„Na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, aby coworkingi wyparły biura standardowe. Powierzchnia coworkingowa nigdy nie była i nie będzie konkurencją dla standardowych form najmu. Jest to uzupełnienie oferty, a dokładniej możliwości korzystania z biura. Popularność flexów i ich bardzo dynamiczny wzrost jest podyktowany tym, że do tej pory nie było odpowiednich form, które sprzyjałyby elastycznemu korzystaniu z powierzchni. Sytuacja z COVID-19 tylko przyspiesza wzrost coworkingów. Nie mniej po osiągnięciu nasycenia rynku spowolni on. Jaki to będzie poziom – trudno powiedzieć w tej chwili czy flexy będą stanowić 10, czy 30% standardowego rynku biur – wyjaśnia Konrad Szaruga, Flexible Workplace, CBRE.

share share share

Z kolei Jakub Bartoszek, dyrektor działu sprzedaży w Business Link dodaje:

„Na bazie ostatnich transakcji możemy potwierdzić, że na rynku dominuje podejście hybrydowe (wykorzystanie najmu tradycyjnego w połączeniu z rozwianiami elastycznymi). Na znaczeniu zyskuje praca rotacyjna w biurach serwisowanych, która pozwala na kompromis między pracą zdalną, a stacjonarną. Dla przykładu dzięki temu rozwiązaniu nasz klient z branży IT obniżył swoje koszty o blisko 30%, redukując liczbę biurek z 80 do 31. Klienci unikają obecnie kontraktowania „na wyrost”, ograniczając długoterminowe ryzyko. Dlatego obecna sytuacja zdecydowanie zwiększyła popyt w segmencie flex."

share share share

Oznacza to, że na chwilę obecną coworkingi są alternatywą dla pracy zdalnej. Stanowią również atrakcyjną ofertę dla wszystkich tych, którzy szukają krótkoterminowych, a zarazem atrakcyjnych rozwiązań. Nie wypierają one jednak tradycyjnego modelu pracy w siedzibie firmy.

Faktycznie nowa rzeczywistość epidemiczna wymusiła na firmach zmiany w podejściu do pracy oraz do przestrzeni biurowej. Dla przykładu jak wskazuje raport CBRE „CEE Occupier Survey 2020” trzy czwarte najemców w Europie Środkowo-Wschodniej zwiększyło udział pracy zdalnej i wdrożyło nowoczesne technologie, które ją ułatwiają. Co więcej, aż 45% ankietowanych planuje zmniejszenie zagęszczenia osób w biurze. W Polsce natomiast 76% przedsiębiorstw planuje wprowadzanie technologii, które jeszcze bardziej usprawnią wykonywanie obowiązków spoza siedziby firmy.

Jakie zmiany przyniesie przyszłość? Na to musimy zaczekać, zdaje się jednak, że bycie elastycznym pozostanie nieuniknione.

Wypowiadali się:

Jakub Bartoszek

Head of Sales, Business link

Dyrektor Sprzedaży w Business Link od czerwca 2018r. Odpowiada m.in. za tworzenie strategii rozwoj biznesu na rynku polskim oraz czeskim. Koordynuje procesy transakcji z kluczowymi klientami korporacyjnymi. Nadzoruje również pracę zespołu obsługi klienta. Z rynkiem nieruchomości związany jest nieprzerwanie od 15 lat. Od 2009 roku posiada licencję zawodową Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami oraz licencje Zarządcy Nieruchomości. Poza szeroko pojętymi transakcjami na rynku nieruchomości specjalizuje się w kompleksowym doradztwie inwestycyjnym – zarówno dla rynku komercyjnego, jaki mieszkaniowego. Jakub ukończył Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie na kierunku finanse i bankowość oraz zrealizował studia podyplomowe w zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Zobacz ostatnie wypowiedzi naszego eksperta:

Czy biurowa rzeczywistość po COVID-19 oznacza pracę zdalną lub w przestrzeniach coworkingowych?
Konrad Szaruga

Dyrektor, Flexible Workplace, CBRE

Konrad jest ekspertem z 12-letnim doświadczeniem na rynku nieruchomości komercyjnych z ogromną wiedzą na temat elastycznych rozwiązań biurowych i przestrzeni coworkingowej. Odpowiada za rozwój nowego działu w CBRE Polska oferującego doradztwo i wsparcie dla klientów w zakresie elastycznych rozwiązań/flex oraz Workplace-as-a-Service (WaaS).
Przez 3 lata pracował w Funduszy Deweloperskim - Europlan Capital, a następnie przez 5 lat pracował w CBRE, reprezentując zarówno Najemców, jak i Wynajmujących (HSBC, Greenber-Traurig, Accenture, Google itp.). Był zaangażowany również w kilka projektów proptech, W NewWork Offices był doradcą strategicznym i dyrektorem zarządzającym odpowiedzialnym za utworzenie polskiej firmy, otwarcie pierwszego centrum biznesowego i opracowanie strategii dla kolejnych. W Business.Link, który jest największym polskim operatorem przestrzeni coworkingowej / elastycznej, był Dyrektorem ds. Rozwoju Biznesu, koncentrując się na zmianie strategii najmu z „B2C” na „B2B”.

Zobacz ostatnie wypowiedzi naszego eksperta:

Czy biurowa rzeczywistość po COVID-19 oznacza pracę zdalną lub w przestrzeniach coworkingowych?
Czytaj więcej z kategorii Organizacja:

Activity Based Workplace w praktyce, czyli czego możemy nauczyć się z doświadczeń pracy na „home office”?

O budowaniu nowoczesnego środowiska pracy oraz strategii Activity Based Workplace, która ze światowego trendu staje się standardem mówi Edyta Mika, ekspertka CBRE w dziedzinie Workplace Strategy & Change Management.

Najczęściej czytany

Logistyka. Czarny koń w wyścigu o klienta e-commerce

Handel online to już nie tylko rywalizacja na cenę. To również wyścig z czasem. A nie ma w tym wyścigu lepszego argumentu, niż sprawnie i wydajnie działający proces logistyczny. Z reguły niedoceniany, przeważnie niewidoczny, ale często decydujący o tym czy klient sklepu internetowego będzie zadowolony z zakupów. I czy wróci zrobić kolejne.