search-bar

Organizacja

Jakie będzie biuro przyszłości?

Jak będą wyglądały miejsca naszej pracy za 20-30 lat? Może będą podobne do biur i budynków z "Raportu mniejszości" Stevena Spielberga albo "Matrixa" sióstr Wachowskich? Pytamy o to Łukasza Kałędkiewicza, członka zarządu operacyjnego CBRE Polska, Senior Directora, Head of Advisory & Transaction Services.

Ekrany z rozkładem jazdy transportu publicznego, kapsuły sypialniane jak z kina sci-fi, aplikacje ze spersonalizowanymi usługami, brak granic między życiem prywatnym i zawodowym – to nasza przyszłość? Spokojnie, nie tak szybko, choć jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek. Jak wynika z  badania „EMEA Office Occupier Survey 2018” przeprowadzonego przez CBRE aż 69 proc. organizacji już teraz oczekuje, że w ciągu najbliższych trzech lat innowacje technologiczne będą miały duży lub bardzo duży wpływ na ich pracę. Tylko  25 proc. przewiduje, że ten wpływ będzie umiarkowany. Kto ma rację?

- W planowaniu powierzchni biurowych będziemy obserwować takie rozwiązania technologiczne, które ułatwią codzienną pracę, podniosą jej komfort i efektywność. Już dziś wiadomo, że z poziomu smartfona da się sterować bardzo wieloma rzeczami - mówi Łukasz Kałędkiewicz z CBRE Polska.

share share share

Nowe rozwiązania technologiczne będą dotyczyły licznych dziedzin naszej pracy i nie tylko. Dlaczego? Coraz większa liczba użytkowników nieruchomości biurowych to ludzie z pokolenia X czy Y. Dla nich technologia jest niezbędnym wręcz elementem życia. Pokolenie Z, urodzone po roku 2000, wkrótce wejdzie na rynek pracy, i to właśnie ze względu na nich – ludzi, którzy świat bez technologii znają tylko z opowieści – sektor nieruchomości musi pójść do przodu. I musi to zrobić szybko, by pozostać dla nich atrakcyjnym. Z przycznyn finansowych (wzrost kosztów ponoszonych przez pracodawców i wzrost płacy minimalnej) można spodziewać się też wprowadzenia technologii tam, gdzie do tej pory zatrudniano ludzi. W przyszłości więc rozwiązania technologiczne zadbają o klimat przestrzeni biurowej, np. skontrolują jakość powietrza, jego wilgotność i temperaturę, a także usprawnią komunikację miedzyludzką.

 

Jak będziemy pracować w przyszłości?

Zmianom demograficznym wśród pracowników towarzyszy też ewolucja stylu pracy. Aż 94 proc. pracowników przyznaje, że współpraca ma zasadnicze znaczenie. Około 40 proc. czasu poświęca na telekonferencje (co daje ponad 700 godzin rocznie). Nadal jednak wiele trzeba poprawić. Obecnie traci się około 12 minut na uruchomienie wirtualnego spotkania, a po jego rozpoczęciu 65 proc. uczestników ma problem ze złą jakością dźwięku. Trzeba się jednak do tego przyzwyczaić albo ulepszyć narzędzia, bo  wideo-konferencje  dziś już są normą. Z pewnością w przyszłości będzie ich jeszcze więcej i będą odbywać się nie tylko w zamkniętych przestrzeniach i specjalnie dedykowanych do tego typu komunikacji salach.

– Za kilkadziesiąt lat nie będzie biur bez takich udogodnień – zapewnia Łukasz Kałędkiewicz. Dodaje także, że technologia połączy nasze życie zawodowe z prywatnym. – Obecnie spotykamy się z rozwiązaniami, które pomagają zarządzać otoczeniem pracy i nie tylko. Za sprawą tej samej aplikacji możemy zamówić lunch do biura, zarezerwować stolik na prywatną kolację, salkę konferencyjną, czy sprawdzić godzinę odjazdu tramwaju.

Technologia to jednak nie tylko to, co kojarzy nam się z aplikacjami, czy elektroniczną tablicą informacyjną, ale również meble – nasze zwyczajne krzesła i biurka z ręcznie regulowaną wysokością, czy kątem nachylenia oparcia.

- To wszystko wpływa na zdrowie pracowników. Technologia zadomawia się w krzesłach biurowych na takiej samej zasadzie jak działa chociażby w fotelach regulowanych elektrycznie w samochodach. Takie rozwiązania już istnieją, ale nie są jeszcze powszechnie stosowane - twierdzi Łukasz Kałędkiewicz.

share share share

Rośnie świadomość dotycząca ekologii

 Deweloperzy prześcigają się w wynajdowaniu nowoczesnych, przyjaznych dla środowiska rozwiązań: woda z odzysku, energia odnawialna, biuro pełne bujnej roślinności.  Już wkrótce będą one standardem, bo świadomość społeczna w tej sprawie wzrasta. – W Amsterdamie znajduje się budynek uznany za najbardziej zielony na świecie. Rozmieszczone na nim panele słoneczne produkują więcej energii niż on potrzebuje do zużycia – mówi Łukasz Kałędkiewicz.

Coraz ważniejsze jest też dla nas to, z jakich materiałów wykonane są meble w biurze – czy nie wydzielają szkodliwych dla zdrowia substancji, np. takich jak formaldehyd, który uwalnia się z klejonych, drewnianych mebli. Niebezpieczeństwo kryje się również w wykładzinach, czy centralach klimatyzacyjnych. – W tych aspektach świadomość społeczna rośnie i ten trend najprawdopodobniej się utrzyma. Deweloperzy wyprzedzają normy, by potencjalni najemcy to docenili i chcieli lokować tam swoje siedziby. Pożądane przez ludzi są też tarasy, które nie służą już, jak kilkanaście lat temu, palaczom. To miejsce do pracy na świeżym powietrzu, czy po prostu odpoczynku – tłumaczy Łukasz Kałędkiewicz.

 

Coraz więcej roślin

Coraz więcej badań pokazuje też, że życie w dwóch światach, czyli zawodowym i prywatnym, nie działa na nas najlepiej. Za to dobroczynny wpływ na pracowników mają rośliny. Wpływają na jakość powietrza, podnosząc jego wilgotność, przyspieszając cyrkulację. To istotne w przestrzeniach klimatyzowanych wypełnionych sprzętem elektrycznym. Przykład? Kserokopiarki w biurze, z których wydobywa się gaz o nazwie toulen. Warto nasadzić wokół ksero palmy, które przez swoje aparaty szparkowe go rozłożą.

Niektórzy pracodawcy idą dalej i proponują pracownikom nawet takie zajęcia jak ogrodnictwo. Brytyjscy naukowcy z uniwersytetów w Westminster i Essex wykazali, że uprawianie roślin, nawet przez 30 minut tygodniowo, poprawia poczucie własnej wartości, obniża napięcie, stany depresyjne i pomaga opanować złość. Z kolei badania przeprowadzone przez Harvard TH Chan School of Public Health Center pokazują, że poprawa jakości powietrza związana m.in. z zielenią we wnętrzach usprawnia procesy decyzyjne.

– Według badań osoba  mieszkająca w mieście spędza ok. 90 proc. swojego czasu w budynkach, więc chęć jej kontaktu z naturą wzrasta. Znam biuro, które znajduje się Amsterdamie, które w głównej mierze składa się z powierzchni typu open space. Całe rzędy biurek przedzielone są ścianami roślin. Daje to poczucie intymności a równocześnie kontaktu z naturą. Efektywność pracy wśród roślin wzrasta. W Polsce roślinność jest szczególnie cenna również ze względu na smog – podsumowuje Łukasz Kałędkiewicz.

Czytaj więcej z kategorii Organizacja:

Najpierw funkcjonalność, później design

Rośnie liczba firm, które inwestują w dobrze zaprojektowaną przestrzeń biurową. W ubiegłym roku, do konkursu OFFICE SUPERSTAR, organizowanego przez CBRE, wpłynęło ponad 150 zgłoszeń, a to oznacza, że idealna przestrzeń biurowa zyskuje zarówno w oczach przedsiębiorców jak i pracowników. Co to jednak znaczy idealna przestrzeń biurowa? Piękna? Designerska? Modna? Iwona Pasik, szefowa działu doradztwa i aranżacji wnętrz biurowych w CBRE przekonuje, że przede wszystkim funkcjonalna. Dlaczego wiele biur, które wyglądają dobrze są zwyczajnie przeprojektowane?

Najczęściej czytany

Logistyka. Czarny koń w wyścigu o klienta e-commerce

Handel online to już nie tylko rywalizacja na cenę. To również wyścig z czasem. A nie ma w tym wyścigu lepszego argumentu, niż sprawnie i wydajnie działający proces logistyczny. Z reguły niedoceniany, przeważnie niewidoczny, ale często decydujący o tym czy klient sklepu internetowego będzie zadowolony z zakupów. I czy wróci zrobić kolejne.