search-bar

Organizacja

Ruszyła II. edycja konkursu OFFICE SUPERSTAR

Aranżacja miejsca pracy ma znaczenie, co przyznaje aż 90% pracowników biurowych przebadanych przez Leesman Index. Co więcej, oczekiwania względem funkcjonalności przestrzeni biurowych stale rosną. Biuro już teraz nie może być wyłącznie surowym środowiskiem pracy ograniczonym do biurka, krzesła i komputera. Normą stają się strefy wypoczynku, zielone przestrzenie, mini-siłownie czy sale pobudzające kreatywność. I właśnie takich komfortowych przestrzeni poszukuje CBRE w swoim konkursie OFFICE SUPERSTAR 2018.

question
Agnieszka Żelazko

Dlaczego design biura jest tak ważny?

question
Natalia Wenzławska

Warunki, w których pracujemy przekładają się bezpośrednio na nasze samopoczucie. Oczywiście im lepsze biuro, tym większa efektywność naszej pracy, ale też lepszy nastrój. Pamiętajmy, że w pracy spędzamy co najmniej jedną trzecią naszego dnia. Dlatego oczekujemy czegoś więcej niż tylko przestrzeni do wykonywania obowiązków. Pracownikom zależy na połączeniu domowych aranżacji z innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Dzięki temu w biurze czujemy się dobrze, ale też jesteśmy bardziej kreatywni. Zresztą ograniczanie stresu i podnoszenie komfortu staje się ogólnoświatowym standardem. Z naszego raportu „Wellness. Poznaj biurową przyszłość” wynika, że już 3 na 4 europejskie korporacje opracowują strategię dbałości o dobre samopoczucie pracowników w miejscu pracy.

Do tego dochodzi jeszcze kwestia wizerunkowa – biuro stanowi wizytówkę firmy zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz organizacji. I nie chodzi tutaj o epatowanie przepychem i luksusem za wszelką cenę. Często im bardziej przytulne i funkcjonalne biuro, tym lepiej. Pracownik ma się w tej przestrzeni czuć komfortowo i przede wszystkim musi mieć na nią realny wpływ.
Ze względu na istotność tego tematu stworzyliśmy konkurs OFFICE SUPERSTAR (www.officesuperstar.pl), który poszukuje najlepszych aranżacji biurowych w Polsce, w których pracownik jest na pierwszym miejscu.

Czyli wygląd biura może okazać się kluczowy w kontekście budowy relacji z pracownikami. W takim razie na co zatrudnieni przede wszystkim zwracają uwagę?

Lokalizacja i wygląd biura zdecydowanie mają znaczenie. I to zarówno dla obecnie zatrudnionych, jak i kandydatów do pracy. Mamy obecnie rynek pracownika, firmy mocno ze sobą konkurują i ta wojna potęguje wyścig o najlepsze biuro. Podwyżka czy renoma przedsiębiorstwa może już nie wystarczyć, żeby przyciągnąć talenty. To przestrzeń biurowa coraz częściej jest kluczowym elementem przy podejmowaniu decyzji. Dziś pracownicy poszukują komfortu. Biur, w których panuje przyjazna atmosfera, można łatwo dojechać bez długiego stania w korkach i gdzie oprócz wygodnych warunków do pracy, oferuje się dodatkowe korzyści.

Jeśli już zdecydujemy się na wprowadzenie zmian w naszym biurze w jaki sposób osiągnąć pożądane efekty?

Tutaj nie ma uniwersalnego klucza. Dobrze zaaranżowana i przyjazna przestrzeń powinna odpowiadać na potrzeby pracowników, budzić pozytywne skojarzenia z firmą. W tym celu najlepiej przeprowadzić ankiety, badania, stworzyć małe grupy robocze i dowiedzieć się, jak nasi pracownicy chcą pracować i jakie mają oczekiwania. Dla pracowników ważne są te elementy, na które mają bezpośredni wpływ. W badaniu do naszego raportu „Jak Polacy chcą pracować?” większość wskazała na temperaturę w pomieszczeniu, dostęp do światła dziennego czy miejsca, które pozwalają na większą elastyczność. W przestrzeni biurowej istotna jest różnorodność, żebyśmy nie siedzieli cały dzień w jednym miejscu, ale mogli je zmienić, napić się kawy z kolegami w przyjaznym otoczeniu czy popracować w trochę innej, bardziej kreatywnej przestrzeni. Właśnie takich miejsc szukamy w konkursie OFFICE SUPERSTAR 2018. Naszym celem jest nagradzanie i promowanie firm, które rozumieją, że biuro to dziś zdecydowanie więcej niż jedynie miejsce pracy.

Co zrobić aby wziąć udział w konkursie? Dla kogo jest on przeznaczony?

Do konkursu OFFICE SUPERSTAR może zgłosić się każdy najemca lub właściciel przestrzeni biurowej, który chce pochwalić się swoją aranżacją i wzmocnić swój wizerunek jako pożądanego pracodawcy. W tym celu wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie internetowej www.officesuperstar.pl, dodać kilka zdjęć i opis. Co ważne, uczestnictwo jest bezpłatne, a każda z firm może zgłosić się do kilku spośród 17 kategorii. Te najważniejsze to m.in. biuro coworkingowe, przestrzeń socjalna, sala konferencyjna, wellness, technologie.

W jaki sposób zostaną wyłonieni laureaci OFFICE SUPERSTAR?

Podobnie jak w poprzedniej edycji najlepsze projekty wybierze specjalnie dobrana kapituła, złożona z ekspertów z dziedziny nieruchomości, architektury, środowiska pracy i designu. To właśnie oni będą odpowiadać za ogłoszenie wyników konkursu na początku października podczas gali CBRE IDEA LAB. Warto też wspomnieć, że honorowy patronat nad tegoroczną edycją konkursu ponownie objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP), partnerami strategicznymi projektu zostali Grupa Nowy Styl oraz Philips Lighting, a partnerem firma Devire.

Czytaj więcej z kategorii Organizacja:

Employer branding i biuro. Gdzie jest wspólny mianownik?

Firma, która słucha swoich pracowników i potrafi przystosować warunki pracy do ich potrzeb, wygrywa na rynku rekrutacyjnym. Przyjazne biuro i doskonała atmosfera w nim okazuje się być szalenie skutecznym magnesem. Każdy przecież chciałby pracować w takich warunkach. Sztuka employer brandingu polega właśnie na tym, żeby je stworzyć. I umieć pokazać.

Najczęściej czytany

Logistyka. Czarny koń w wyścigu o klienta e-commerce

Handel online to już nie tylko rywalizacja na cenę. To również wyścig z czasem. A nie ma w tym wyścigu lepszego argumentu, niż sprawnie i wydajnie działający proces logistyczny. Z reguły niedoceniany, przeważnie niewidoczny, ale często decydujący o tym czy klient sklepu internetowego będzie zadowolony z zakupów. I czy wróci zrobić kolejne.