search-bar

Innowacje

Czy samowystarczalne budynki to przyszłość?

Nowoczesne biurowce, apartamenty czy hale magazynowe coraz częściej naszpikowane są nowoczesnymi technologiami, które nie tylko zmienią branżę nieruchomości, ale mają olbrzymi wpływ na nasze codzienne życie, jednak czy polskie budynki rzeczywiście są smart?

Na to pytanie odpowiada raport “PropTech Index ”. Na jego potrzeby eksperci CBRE przeanalizowali 80 budynków w wybranych miastach Europy Środkowo-Wschodniej (Austria, Czechy, Węgry, Rumunia, Słowacja, Polska). W Polsce pod lupę wzięto ich 25.

Eksperci podczas badania brali pod uwagę wykorzystanie w budynkach zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które nie tylko ułatwiają w nich funkcjonowanie, ale również pozytywnie wpływają na środowisko i pozwalają zaoszczędzić m.in. na zużyciu energii elektrycznej.

Z raportu wynika, że prawie 50 proc. badanych chętnie skorzystałoby z nowych technologii w swoim miejscu pracy, jeśli mieliby taką możliwość. Jakich nowinek technologicznych oczekujemy? To spersonalizowane sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, a także zarządzanie systemami audio i wideo (47 proc.). Zaledwie o cztery punkty procentowe mniej respondentów przepytanych przez CBRE, czyli 43. proc., odpowiedziało, że chętnie używałoby też systemu powiadomień o przybyciu gości. Niewiele mniej osób chciałoby mieć dostęp do oferty rozrywkowej i restauracyjnej z możliwością rezerwacji, podgląd aktualnej dostępności zajęć fitness czy usług kosmetycznych. Blisko 39 proc. respondentów chciałoby za pomocą aplikacji zarezerwować miejsce parkingowe.

 

Zaawansowane technologicznie? Nie tylko budynki biurowe, ale również mieszkalne

Wiele z rozwiązań technologicznych, które chcielibyśmy widzieć w swoim miejscu pracy, znajduje również zastosowanie w nowoczesnych budynkach mieszkalnych. Jak wynika z danych IDC, w pierwszym kwartale 2019 r. rynek inteligentnych domów wzrósł w Europie o 24 proc. w stosunku do roku poprzedniego. W 2023 r.  na świecie ma powstać 1,5 miliarda urządzeń powiązanych z technologią smart home. Za europejskim przykładem idzie Złota 44,

We wszystkich lokalach zastosowaliśmy system automatyki mieszkalnej HMS firmy Beckhoff z interfejsem graficznym systemu Control4. Pozwala on na kontrolę praktycznie wszystkich urządzeń znajdujących się w mieszkaniu - mówi Michał Skotnicki, Prezes Zarządu Złota 44. - Można więc sterować nie tylko oświetleniem, ogrzewaniem, czy klimatyzacją, ale też roletami lub panelami uchylnymi. Dodatkowo układ sterowania jest kompatybilny z innymi systemami w budynku, które pozwalają m.in. na odbieranie i wysyłanie wiadomości tekstowych do obsługi budynku, a także otrzymywanie informacji związanych z zagrożeniem: np. pożarem, włamaniem, czy silnym wiatrem.

share share share

Myślą przewodnią Złotej 44 było stworzenie takiej infrastruktury udogodnień, która umożliwia domownikom wykonanie jak największej liczby czynności w budynku bez konieczności wychodzenia z domu – mówi Michał Skotnicki.  Lokatorzy mogą więc korzystać z wszystkich udogodnień w jednym miejscu. Poza sferą SPA do dyspozycji mieszkańców jest też sala kinowa, symulator gry w golfa, sale biznesowe.

Podejście przyjęte w projekcie Złota 44 jest dokładnie tym, czego oczekują mieszkańcy i najemcy budynków mieszkalnych i biurowych – i to nie tylko tych najbardziej luksusowych. W świecie w którym coraz więcej osób korzysta w swoich domach z samodzielnie wprowadzonych rozwiązań typu smart home sterowanych np. ze smartfonu – poprzeczka oczekiwań wobec profesjonalnych rozwiązań jest stawiana bardzo wysoko. Bez dobrego planu integracji rozwiązań bardzo łatwo wpaść w pułapkę kosztów lub odwrotnie – zainwestować w coś, co na końcu okaże się mało ciekawe z punktu widzenia końcowego użytkownika – zauważa Krzysztof Mogielski, szef zespołu Digital Transformation w CBRE.

share share share
Połączenie luksusu i zrównoważonego rozwoju

Współczesne budownictwo odpowiada za ponad 40 proc. zużycia globalnej energii. Aż 80 proc. przypada na sam czas użytkowania budynków. Jakby tego było mało, odpowiada również za zużycie nawet 40 proc. emisji gazów cieplarnianych. Budynki z certyfikatem BREEAM, czy LEED emitują znacznie mniej dwutlenku węgla. Są również o wiele tańsze w utrzymaniu. Twórcy najwyższego apartamentowca w UE, czyli Złotej 44, połączyli luksus z wymogami zrównoważonego budownictwa. W ten sposób zbudowali znaczącą przewagę nad konkurencją. – Dla nas rozwiązania ekologiczne są niezwykle istotne. Poza fasadą redukująca zużycie energii, filtrowaną i uzdatnianą wodą, znajduje się w budynku stacja ładowania samochodów elektrycznych oraz parking na rowery – mówi Michał Skotnicki, Prezes Zarządu Złota 44. System wentylacji i klimatyzacji w apartamentach skonstruowany (według projektu wiodącej firmy w tej dziedzinie WSP) tak, że powietrze nie przechodzi kanałami pomiędzy apartamentami. – Powietrze jest tłoczone do poszczególnych lokali poprzez centrale wentylacyjne z filtrami i również za pomocą wentylatorów jest odprowadzane na zewnątrz budynku. Sprawność oraz wydajność systemu są regularnie sprawdzane przez serwis specjalistyczny oraz obsługę techniczną budynku – podkreśla Michał Skotnicki.

Dodatkowo budynek Złota 44, jako pierwszy w Polsce został pokryty fasadą z technologii trójszybowej, zapobiegającej utracie ciepła z wnętrza konstrukcji. – Wysublimowany i jedyny w swoim rodzaju kształt i złożona bryła budynku zaprojektowana przez światowej sławy architekta Daniela Libeskinda wymagały również zaprojektowania nietypowej i wykonanej na indywidualne zamówienie elewacji. Jest ona dostosowana do bryły budynku. Około dwie trzecie paneli elewacyjnych jest przeziernych – ze specjalnych pakietów szklanych – a jedna trzecia nieprzeziernych, wykonanych z aluminium.  Na 3,5 tys. paneli, 1.5 tys. jest o różnych kształtach i wymiarach, pomalowanych na indywidualnie dobrany kolor, którego nie ma w żadnej palecie RAL. Kolor ten wyróżnia budynek, nadaje mu wyrazistości i świeżości.  Po raz pierwszy w Polsce w takiej ilości zastosowaliśmy trójszybowe, dwukomorowe panele modułowe Tripple Glazed Unit, które charakteryzuje się niskim współczynnikiem przenikania ciepła oraz dużą izolacyjnością akustyczną. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu zużycie energii jest zredukowane o 20 proc. Tak wykonana elewacja gwarantuje również optymalną izolację akustyczną, a głośne centrum miasta nie zakłóca spokoju mieszkańców – podkreśla Michał Skotnicki.

Dzisiejsze inteligentne budynki to prawie samowystarczalne miasta, ze wszystkimi potrzebnymi dobrami pod jednym dachem. Czy wkrótce będzie ich więcej? Miejmy nadzieję, bo kto z nas nie chciałby pracować czy mieszkać w budynku typu smart?

___

Rewolucja technologiczna zmienia sposób działania zarówno nas samych, pojedynczych organizacji, jak i całych gałęzi gospodarki. Zapraszamy do lektury raportu CEE Proptech Indeks 2019 (klik)

Czytaj więcej z kategorii Innowacje:

Cyfrowe miasto: połączenie kapitału mieszkańców i nowych technologii

Wizje autorów książek i filmów science fiction spełniają się na naszych oczach. Dzieje się tak w głównej mierze dzięki nowoczesnym technologiom, które coraz mocniej oddziałują na nasze życie, w szczególności na życie mieszkańców smart cities, czyli inteligentnych miast.

Najczęściej czytany

Logistyka. Czarny koń w wyścigu o klienta e-commerce

Handel online to już nie tylko rywalizacja na cenę. To również wyścig z czasem. A nie ma w tym wyścigu lepszego argumentu, niż sprawnie i wydajnie działający proces logistyczny. Z reguły niedoceniany, przeważnie niewidoczny, ale często decydujący o tym czy klient sklepu internetowego będzie zadowolony z zakupów. I czy wróci zrobić kolejne.